Kto nie musi leczyć zęby? - Stomatologia

stomatolog zabrze

W tym najdłużej w przypadku chirurgii

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy str

Kto nie musi leczyć zęby? - Stomatologia stomatolog zabrze
ach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.


W dwudziestym pierwszym wieku wypada mieć

Niemalże każdy człowiek wie co znaczy ból zęba. Potrafi być on ćmiący i ciągły, albo bardzo mocny i rwący. Gdy dokucza mocny ból zęba trudno jest wytrzymać. I nawet osoby na co dzień stroniące od stomatologa i omijające gabinet dentystyczny przy mocnym bólu marzą o tym, aby ten gabinet był otwarty. I aby jak najszybciej pozbyć się bólu, który doprowadza człowieka do szału. Ucieka gdzieś strach i wszelkie obawy. Podczas mocnego bólu pacjentowi jest wszystko jedno i wtedy jest odważny, jak nigdy wcześniej.
Jak dobrze, że istnieje taki dział medycyny, jak stomatologia. Zajmuje się ona funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów. Ale nie tylko, bo lekarz stomatolog zajmuje się też leczeniem przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek w obrębie jamy ustnej. Dziś dentysta jest obecny w każdym Ośrodku Zdrowia i w każdej Przychodni. Chcąc mieć zdrowe i ładne zęby wystarczy zajść do gabinetu dentystycznego, zarejestrować się i umówić na wizytę. Opieka dentystyczna w Przychodniach nie jest płatna. Niczego więc nie tracimy, a zyskujemy wiele. Bo ładny wygląd zębów i od tej pory nie musimy już obawiać się szerokiego uśmiechu i zakrywać ust dłonią, aby ukryć zły stan naszych zębów. W dwudziestym pierwszym wieku wypada mieć ładne zęby od lat dziecięcych, aż do późnej starości. Chociażby to w starszych latach były zęby sztuczne, które bardzo dobrze sprawdzają się w codziennym życiu. Powodują, że jama ustana wygląda na zadbaną. A osoba posiadająca protezę zębową wygląda estetycznie i atrakcyjnie.


Dentysta to nasz przyjaciel, nie powinniśmy się go bać ani unikać

Jak Cię widzą tak Cię piszą, a duży wpływ na postrzeganie naszej osoby przez innych ludzi ma nasz uśmiech i stan naszego uzębienia. Są ludzie, którzy o to nie dbają, ale oni także niestety nie odnoszą w życiu znaczących sukcesów. O wiele lepiej jest więc odwiedzać regularnie gabinet dentystyczny, co najmniej co pół roku czy najrzadziej co rok zgłaszać się na przeglądy i reagować, gdy tylko coś będzie nie tak.

Taką standardową sprawą, którą musimy robić od czasu do czas, jest ściąganie kamienia nazębnego. Kamień nazębny nie tylko brzydko wygląda, ale przede wszystkim jest siedliskiem bakterii, co może prowadzić do stanów zapalnych w całym organizmie. Obecnie dentysta najczęściej ściąga ten kamień za pomocą ultradźwięków, a do tego dokłada piaskowanie, które jeszcze dokładniej usuwa drobinki kamienia i nalotu i sprawia, że prezentujemy się jeszcze korzystniej.

Często stomatolog pomaga nam też w takich przypadkach, gdy ząb po prostu boli. Najczęstszą przyczyną zwykłego, nieostrego bólu zęba jest po prostu jego ubytek. Trzeba więc oczyścić to miejsce, wywiercić co trzeba i rozpocząć tak zwane plombowanie. Nie ma się co tego bać, to zabieg praktycznie bezbolesny.

W niektórych klinikach dentystycznych przyjmuje też chirurg stomatologiczny, który zajmuje się poważniejszymi przypadkami, jak na przykład skomplikowane złamanie zęba, albo leczenie pod mikroskopem. Na szczęście techniki dentystyczne są już obecnie tak zaawansowane, że stosowane jest znieczulenie komputerowe, które sprawi, że wizyta będzie bezbolesna i bezstresowa.


Często jest to leczenie odbywające się

Dbanie o siebie nie polega wyłącznie na kupowaniu i używaniu drogich perfum, lecz także na dbaniu o swoje zdrowie. Regularne wizyty u lekarza dotyczą także uzębienia. Póki nic nas nie boli jest dobrze i zapominamy jak ważne są zęby. Problemy zaczynają się, gdy musimy odwiedzić gabinet dentystyczny zmagając się z bólem. Bardzo często powoduje go nieleczona próchnica. Brak wczesnego leczenia może spowodować choroby miazgi, a te nawet zgorzel. Dentysta musi w takim przypadku otworzyć komorę zęba i zdezynfekować kanały podchlorynem sodu. Często jest to leczenie odbywające się na kilku wizytach. Stomatolog dopiero po stwierdzeniu, że w zębie nie ma nas martwiczych i wysięku może zdecydować o wypełnieniu ostatecznym kanałów. Materiał jest biozgodny i szczelny, dlatego dany ząb nie powinien już sprawiać dolegliwości bólowych. Trzeba pamiętać o tym, że jest to leczenie zachowawcze i alternatywne do usunięcia zęba. Czasami może się okazać, że zmiany były zbyt rozległe i nawet leczenie endodontyczne jest nieskuteczne.


Już za młodu rodzice nas straszą

Często boimy się czegoś tylko dlatego, że tego nie znamy. Już za młodu rodzice nas straszą potworem w białym fartuchu, który wielkimi obcęgami wyrywa nam zepsute zęby. Dentysta nie ma łatwego życia, kiedy taki mały rozhisteryzowany pacjent trafia na jego fotel. Prawda jest taka, że znacznie lepiej jest zachęcić dziecko do dbania o własne zęby, niż straszyć je i przeżywać jego histerię w gabinecie stomatologicznym. Wiadomo, że już od pierwszego ząbka należy dziecko przyzwyczajać do szczotkowania. Po pierwsze chroni to zęby przed próchnicą, po drugie staje się dobrym nawykiem. Każdy stomatolog to potwierdzi, że dzieci chętnie szczotkują zęby jeśli są małe. Robią to często z ciekawości, a także dlatego, że wyżynające się ząbki bardzo je swędzą. Trzeba zatem ten czas wykorzystać na nauczenie dziecka systematycznego szczotkowania zębów rano i wieczorem. Kiedy już maluch przyzwyczai się do tej rutyny, to łatwiej będzie egzekwować od niego szczotkowanie zębów w późniejszych latach. Warto również zawczasu odwiedzić gabinet dentystyczny. Jeśli dziecko najpierw poogląda sobie sprzęty dentystyczne, fotel, pozna pana doktora, to nie będzie się bało przychodzić tutaj na regularne kontrole. Często bowiem zdarza się tak, że pomimo ogromnej dbałości i systematyczności podczas porannej i wieczornej toalety, na zębach pojawia się próchnica. Niestety zęby mleczne mają to do siebie, że są bardzo podatne na uszkodzenia i choroby. Warto zatem zaprzyjaźnić się z fotelem dentystycznym i dobrym lekarzem, który w razie potrzeby pomoże uporać się z próchnicą.


Strach przed wizytą u dentysty

Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.