d greckiego „stoma”, a więc usta i "logia" – nauka. Z kolei zwrot „dentysta” pochodzi od łacińskiego słowa „dens”, które oznacza ząb.
Stomatolog to w pełni wykwalifikowana osoba posiadająca ogromną wiedzę w zakresie leczenia nie tylko zębów, ale również przyzębia, błony śluzowej oraz innych tkanek jamy ustnej.
Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne. Obecnie korzystają z nich osoby w zróżnicowanym wieku. Regularne wizyty u stomatologa oraz usuwanie wszelkich ubytków w zębach pozwala zachować zdrowe uzębienie przez długi czas swego życia.
Z kolei dla osób, które zaniedbały swoje zęby z pomocą przychodzi protetyka. Jest to dział stomatologii zajmujący się odtwarzaniem pierwotnych warunków zgryzowych po utracie naturalnych zębów czy też po ich masywnym uszkodzeniu.
Do odtworzenia zębów specjalista protetyk wykorzystuje różnorodne uzupełnienia protetyczne. Mogą one być stałe, czyli takie które nie można usunąć z ust oraz ruchome, a więc dające się wyjąć z ust.
Wśród wielu uzupełnień protetycznych ruchomych można wymienić: protezy akrylowe, szkieletowe, nylonowe oraz acetalowe. Z kolei do uzupełnień stałych zalicza się praktyczne podczas użytkowania korony oraz mosty.
Właściwa higiena jamy ustnej
Utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest bardzo ważną częścią profilaktyki próchnicy zębów. Regularne szczotkowanie zębów za pomocą odpowiedniej metody oraz z użyciem właściwie dobranej szczoteczki czasem może być niewystarczające. Warto dodatkowo stosować płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne, które skutecznie pozbywają się bakterii w miejscach, gdzie nie sięga zwykła szczoteczka. Warto także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny na wizyty kontrolne. W profilaktyce pomagają również specjalne zabiegi dentystyczne, chociażby takie jak fluoryzacja czy piaskowanie. Profilaktyka powinna być także odpowiednio dobrana do rodzaju zębów, ponieważ uzębienie niektórych osób może być bardziej podatne na próchnicę. W kwestiach profilaktyki, która jest ważną częścią w stomatologii, warto poradzić się naszego lekarza dentysty, by polecił lub wskazał odpowiednie środki do codziennej higieny jamy ustnej. Warto pamiętać o tym, że łatwiej jest zapobiegać próchnicy zębów, niż ją później leczyć.
Ponieważ wykonują operacje na pacjencie muszą
Chirurdzy stomatologiczni muszą posiadać stopień doktora chirurgii stomatologicznej oraz licencję na specjalizację. Część ich szkolenia obejmuje ukończenie pobytu. Ponieważ wykonują operacje na pacjencie, muszą pracować w sterylnych warunkach w placówkach medycznych, a ich praca może wymagać długotrwałego stania. Jako chirurdzy potrzebują także wyjątkowych umiejętności motorycznych, ponieważ muszą być bardzo precyzyjni podczas wykonywania nacięć lub zszywania pacjentów.
Stomatologia to dziedzina, która w dzisiejszych czasach cieszy się ogromną popularnością. Możliwe, że osoby myślące o karierze dentysty mogą być zainteresowane, aby zostać ortodontą, ponieważ ortodonci zapewniają opiekę doustną pacjentom, którzy potrzebują aparatu ortodontycznego. Osoby rozważające karierę jako chirurg dentystyczny mogą również chcieć rozważyć karierę jako chirurg, ponieważ lekarze chirurgii specjalizują się również w operowaniu pacjentów. Dentysta ma wiele spraw na głowie, więc musi być odporny na stres. Taka osoba powinna również odznaczać się takimi cechami, jak: komunikatywność i profesjonalizm. Protetyka jest niesamowicie ważna podczas tej ciężkiej pracy, więc trzeba o niej pamiętać podczas wykonywania swoich obowiązków.