hować olśniewający uśmiech. Jednak niewiele osób wie jaką drogę należy przejść aby zostać lekarzem stomatologiem i otworzyć swój własny gabinet dentystyczny.
Zaczyna się w liceum
Już liceum młodu człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jest zainteresowany biologia i chemią oraz ciałem człowieka - anatomią i fizjologią. Musi on wybrać klasę o profilu medycznym, a potem zdać rozszerzoną maturę z biologii i chemii, zależnie od uczelni także z matematyki i fizyki. I to ze znakomitym wynikiem.
Studia
Studia kandydat musi podjąć na uniwersytecie medycznym, na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Progi punktowe są wysokie, a chętnych na jedno miejsce kilkunastu - rywalizacja zacięta od początku. Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej nauki oraz zajęć praktycznych, na których zdobywają obszerną wiedzę i umiejętności. Potem jeszcze państwowy egzamin i staż za najniższą krajową.
Takie zabieg odkamieniania powinniśmy przechodzić mniej
Jeżeli mamy problemy z zębami to nie powinniśmy dłużej zwlekać, tylko jak najszybciej umówić się na wizytę do dobrego stomatologa. Nasze szczęście polega na tym, że obecnie na rynku panuje naprawdę duża konkurencja w tym aspekcie i przestarzałe gabinety to już rzadkość.
Dobry gabinet dentystyczny charakteryzuje się nie tylko wysoką jakością profilaktyki i leczenia, ale także tym, że samo przebywanie w tym gabinecie i poddawanie się zabiegom lekarza jest miłe, komfortowe i przebiega w przyjemniej atmosferze.
Szczególną ostrożność w wyborze gabinetu trzeba zastosować wtedy, jeżeli oczekujemy leczenia kanałowego. Wybór złego lekarza, niebędącego specjalistą może skutkować nawet utratą zęba. Do tego celu potrzebny jest więc naprawdę doświadczony stomatolog, który przede wszystkim ma na koncie dużo wyleczonych, podobnych i trudnych przypadków, a zabiegu dokonuje nie na oko, lecz pod profesjonalnym mikroskopem.
Warto też odwiedzić taki gabinet, gdy mamy mniej poważną sprawę, ale i tak wymagającą interwencji, jak na przykład duży kamienny osad zębowy. Dobry dentysta ściągnie go profesjonalnie przy pomocy urządzenia działającego na zasadzie ultradźwięków, a jeżeli chcemy, to przeprowadzi dodatkowe wybielanie i piaskowanie. Takie zabieg odkamieniania powinniśmy przechodzić mniej więcej raz w roku, gdyż jest to doskonałe siedlisko bakterii, które potrafią doprowadzić do stanu zapalnego cały organizm. Regularne wizyty u dentysty to także świetna profilaktyka przeciw próchnicy i innym chorobom.
O zęby należy bardzo dbać już
Krokodyle to zwierzęta, które zęby będą mieć przez całe życie. Jedne wypadają, drugie rosną na ich miejsce. Jest to cykl stały i ciągły. My, ludzie, tego szczęścia niestety nie mamy. O zęby należy bardzo dbać już od najmłodszych lat. Po mleczakach będą stałe, a po tych już tylko sztuczne. Stomatolog to osoba, która nam w tym pomoże. Co najmniej raz w roku odwiedzajmy gabinet dentystyczny, aby sprawdzić stan naszego uzębienia. Zrobić przegląd, wyleczyć ewentualne ubytki czy po prostu zadbać o higienę i kosmetykę jamy ustnej w postaci czyszczenia, wybielania, piaskowania itp. To dentysta poradzi nam również czy konieczne będą korekty typu wizyta u ortodonty czy innych lekarzy specjalizujących się w uzębieniu. Pamiętajmy, że chore zęby mogą mieć wpływ również na cały organizm. Dlatego niezmiernie ważna jest profilaktyka i bieżące leczenie problemów, które mogą się pojawić. Poza tym piękne, zdrowe uzębienie, jest też naszą wizytówką. Kiedy rozmawiamy, uśmiechamy się i wielu innych sytuacjach, pokazujemy co mamy wewnątrz naszej buzi. Dajmy sobie więc ten komfort i dbajmy również o siebie i w tym kontekście.
Jednak czasy się zmieniają - nauka
Nie ma co się oszukiwać - stomatolog nie jest ulubionym lekarzem większości ludzi. I chociaż naprawdę wielu z nas nie lubi w ogóle odwiedzać lekarzy, to jednak dentysta budzi w nas często do tego stopnia negatywne emocje, że spotkania z nim unikamy jak ognia. Z czego może ten fakt wynikać? Prawdopodobnie tkwi w nas przekonanie, że jeśli decydujemy się odwiedzić gabinet dentystyczny, to z całą pewnością czeka nas cała masa bólu. Owszem, jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, istniało duże prawdopodobieństwo, że przy większym zabiegu czeka nas spora dawka cierpienia. Jednak czasy się zmieniają - nauka, technologia i medycyna również. Rozwijają się one w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu dziś dostępne są już na rynku rozwiązania, o których moglibyśmy pomarzyć jeszcze dziesięć lat temu! Dzisiaj wizyta u dentysty może być naprawdę bezbolesna. Rzecz jasna, wszystko zależy od tego, z jakiego powodu odwiedzamy dentystę, czy jest to znany gabinet w dużym mieście, czy też mały na wsi... Czynniki można mnożyć bardzo długo. Mianownik jest jednak wspólny: jeśli dotychczas unikaliśmy spotkania z dentystą, z powodu niemiłych wspomnień, to decydując się na wizytę dzisiaj, prawdopodobnie zostaniemy pozytywnie zaskoczeni. Nie warto zatem okładać tej wizyty w nieskończoność, lepiej stawić czoła przeszłym doświadczeniom, nawet jeśli nie były dobre, aby przekonać się, że wiele zmieniło się na lepsze w salonach dentystycznych w ostatnich kilkunastu latach. Nasze zęby nam za to podziękują.
Jak również w periodontologii która również
Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.
Jeśli porozmawiamy z dziećmi i nastawimy
Niektórzy rodzice zastanawiają się, kiedy jest dobry czas, żeby pójść z dzieckiem do stomatologa. Oczywiście dzieci na początku mają mleczaki, które z czasem im wypadną, dlatego czasami bagatelizujemy to, że te zęby się psują. Myślimy sobie, że odrosną, więc uważamy też, że dentysta nie zawsze jest konieczny.
Jednak jeśli ubytki są bardzo duże to ból zębów może być bardzo intensywny i przełoży się na ogólne poczucie dyskomfortu dziecka. Ból zębów może również powodować bóle głowy, co sprawi, że dziecko będzie czuło się bardzo źle. Znacznie lepiej jest wybrać dobry gabinet dentystyczny i pójść z dzieckiem na wizytę. Oczywiście wymaga to z naszej strony przeznaczenia na to czasu i pieniędzy, jednak z pewnością warto to zrobić. Taka wizyta adaptacyjna jest potrzebna dziecku, jeszcze zanim zaczną go boleć zęby. Dzięki temu będzie miało okazję zapoznać się z pracą dentysty. Jeśli porozmawiamy z dziećmi i nastawimy je dobrze psychicznie to z pewnością będą odważne, a wizyta nie będzie się wiązała ze stresem.